A BoardGameGeek családi társasjáték toplistájának második helyén trónoló Everdellt 2018-as megjelenése óta csak a Fesztáv tudta megelőzni. A Társasjáték Ligetnek köszönhetően a héten ezt is bemutathatjuk nektek. Olvassátok el, mit gondolunk róla!
A megtestesült tündérmese
Az Everdell első ránézésre nagyon kívánatos játék. Gyönyörű a doboza, van súlya, kellemes a tapintása. Szinte annyira szép, hogy az a veszély fenyeget minket, hogy túl magasak lesznek az elvárásaink és hatalmas csalódás fog érni bennünket az első játék alkalmával.
Amikor elkezdi az ember kicsomagolni a játékot, szinte földöntúli örömben van része,
mivel a látványos doboz látványos és igényes tartozékokat takar. Ezek közé tartozik a szabálykönyv is, ami a játék hangulatát azzal igyekszik megteremteni, hogy olyan, mint ha egy mesekönyvet olvasgatnánk.

kép: Bedics Diána
„Örökvölgy varázslatos mélyén, toronymagas fák óvó ágai alatt, kanyargó patakok és mohás mélyedések között erdőlakó állatok közössége gyarapodik és terjeszkedik. Mióta a hírneves Örökfark Kurszán, a nagy kalandor felfedezte ezt a rejtőzködő birodalmat, lakosai boldogan élnek az Örökfa állhatatos oltalma alatt.
Örökfagytól Harangozóig sok minden történt egy év alatt, de eljött az ideje, hogy a felfedezetlen területeken új városok szülessenek. Egy csapat erdőlakó vezetője lehetsz, akikkel erre a feladatra vállalkozhatsz….”
Olvashatjuk a társasjáték szabálykönyvének első oldalán.
A termetes Örökfa is helyet kapott a játékostáblán egy 3D-s, összerakható elem képében, aminek a tövébe pont el lehet helyezni a kártyák lefelé fordított húzópakliját. A karton fa lombkoronáján kaptak helyet a fából készült erdei állatokat ábrázoló játékosjelölők, valamint a játék során begyűjthető extra célok. Ez az egész komplexum pedig a szintén gyönyörű, nagy és teljesen szokatlan alakú játéktáblán helyezkedik el, ahol mindennek megvan a helye. Az erőforrás jelölőket az ember legszívesebben egyesével rakosgatná fel, annyira igényes, kellemes tapintású darabokról van szó.

kép: Bedics Diána
Miután az ember kigyönyörködte magát akkor kezdődhet a játék.
Az Everdell egy munkás-lerakós, „motorépítős” (engine-building) játék, ahol kis erdei állatok városát kell felépítened a kártyáidból, munkásaid segítségével. Azonba a városodnak vannak határai, ami azt jelenti, hogy maximum 15 épület, vagy erdei lakó kártyát játszhatsz ki magad elé a játék során. Általában egy kártya kijátsza nyersanyag igényes, amit munkásaid termelnek meg neked. Ha ügyesen játszol, akkor a megfelelő épülethez tartozó lakót megkapod grátiszba.
A játékmenetben igazából nincs semmi nagyon újító vagy különleges, nem is igazán bonyolult, de tökéletesen el lehet benne veszni, és ez nagyon sokat számít.
A leírhatatlanul szépen illusztrált kártyákból egy jól működő gépezetet tudsz létrehozni. A munkásaidat különböző mezőkre helyezheted, amiért nyersanyagot, kártyát stb. tudsz szerezni. Néhány extra pontért pedig külön feladatokat is teljesíthetsz.

kép: Bedics Diána
Az ember hajlamos elég sok partit beletenni ebbe a játékba, mert nagyon nehéz leállni.
Tapasztalataink szerint kettő és négy várostervezővel is élvezetes az Örökvölgy betelepítése, illetve nagyobb gyerekekkel (13 év fölött) is kiváló szórakozás tud lenni.
A erdei kalandozások margójára
Azonban figyelem: a gyengén, vagy rosszul látók mindenképp vegyenek szemüveget a játékhoz, mert a csodásan illusztrált kártyákon sajnos a szövegnek már nem sok hely jutott. Valamint, sajnos, az Örökfa, neve ellenére, nem igazán örökéletű. Ha túl sokszor szedjük szét (értsd: egynél többször), akkor a karton könnyen megsérül. A játék kritikusai általában túl nagynak is vélik ezt az elemet, mert kisebb asztalon játszva nem túl praktikus. Mi ezt a problémát nem tapasztaltuk, mert nálunk a kisebb asztalon a tábla sem fér el.

kép: Bedics Diána
A játékban sokat számít a stratégia, vagyis jól lehet tervezni. Olykor viszont elég sok minden múlhat azon, hogy az első leosztásnál milyen kártyákat kap a játékos a kezébe. Vannak akik úgy vélik, a játék ellaposodik egy idő után a nem túl összetett stratégiai lehetőségek és a kiismerhető mennyiségű kártyatípus miatt. Ilyenkor egy kiegészítő sokat tud dobni az élményen. (Bár a kiegészítők kritikusai pont ezt kérik számon: egy játék kiegészítő nélkül is meg kellene, hogy állja a helyét, és újrajátszhatónak kellene lennie az örökkévalóságig.)
Sajnos magyar nyelven egyelőre csak az alapjáték létezik. Kár, mivel a játéknak rengeteg kiegészítője jelent meg angol kiadásban. Reméljük, hogy a magyar játékosközösségnek sem kell már sokáig várni az első magyar nyelvű kiegészítőre. Ezúton is üzennénk a magyar forgalmazónak: tűkön ülve várjuk!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén